Kia Rio: Jazda z przyczepą
Jeśli planowane jest holowanie przyczepy za samochodem, najpierw w Departamencie transportu należy sprawdzić odpowiednie przepisy określające wymagania z tym związane.
Z holowaniem przyczep, samochodów lub innych rodzajów pojazdów albo urządzeń wiążą się różne przepisy. Aby poznać więcej informacji na ten temat, przed rozpoczęciem holowania należy skonsultować się z autoryzowanym sprzedawcą Kia Motors.
OSTRZEŻENIE -
Holowanie przyczepy
Jeśli używany jest niewłaściwy
sprzęt i pojazd jest prowadzony w
niewłaściwy sposób, podczas
holowania przyczepy możliwa jest
utrata panowania nad
samochodem. Na przykład, jeśli
przyczepa jest zbyt ciężka, hamulce
mogą źle działać - o ile w ogóle
będą działać. Może to doprowadzić
do poważnych obrażeń kierowcy
oraz pasażerów, a nawet śmierci. Przyczepa powinna być ciągnięta jedynie wtedy, gdy wypełnione zostały wszystkie kroki wymienione w niniejszym dziale. |
OSTRZEŻENIE - Ograniczenia masy Przed rozpoczęciem holowania należy upewnić się, że całkowita masa przyczepy, masa całkowita zespołu pojazdów, dopuszczalna masa całkowita pojazdu, dopuszczalne obciążenie osi i obciążenie dyszla przyczepy wszystkie mieszczą się w określonych granicach. |
UWAGA - Dla Europy
- Technicznie dopuszczalne maksymalne obciążenie osi tylnej może być przekroczone o nie więcej niż 15%, a technicznie dopuszczalna maksymalna masa pojazdu obciążonego może być przekroczona o nie więcej niż 10% lub 100 kg (220,4 funta), zależnie od tego, która wartość jest niższa. W tym przypadku, nie należy przekraczać prędkości 100 km/godz (62,1 mili/godz) w przypadku pojazdów kategorii M1 lub 80 km/godz (49,7 mili/godz) w przypadku pojazdów kategorii N1.
- Kiedy pojazd kategorii M1 holuje przyczepę, dodatkowe obciążenie przyłożone na sprzęg przyczepy może powodować przekroczenie maksymalnej nośności znamionowej ogumienia, ale o nie więcej niż 15%. W tym przypadku, nie należy przekraczać prędkości 100 km/godz (62,1 mili/godz) i zwiększyć ciśnienie w ogumieniu o co najmniej 0,2 bara.
OSTROŻNIE Niewłaściwe holowanie przyczepy może uszkodzić pojazd i stać się przyczyną drogich napraw nieobjętych gwarancją. Aby prawidłowo holować przyczepę, należy postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi w niniejszym dziale. |
Niniejszy pojazd może holować przyczepę. Aby dowiedzieć się jaką zdolność holowania innego pojazdu o określonej masie, należy przeczytać informacje zawarte w dziale "Masa przyczepy", która została zawarta poniżej.
Należy pamiętać, że jazda z przyczepą różni się od jazdy samym pojazdem.
Jazda z przyczepą oznacza inne prowadzenie pojazdu, trwałość i zużycia paliwa. Udana, bezpieczna jazda z przyczepą wymaga odpowiedniego sprzętu, wykorzystywanego we właściwy sposób.
Niniejszy dział zawiera wiele sprawdzonych z upływem czasu, istotnych wskazówek na temat jazdy z przyczepą oraz zasad bezpieczeństwa.
Wiele z nich jest ważnych z uwagi na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Przed rozpoczęciem holowania przyczepy należy uważnie przeczytać niniejszy dział.
Elementy odpowiedzialne za holowanie ciężaru takie, jak silnik, skrzynia biegów, zespoły kół i opony są zmuszone pracować ciężej ze względu na zwiększoną masę. Silnik musi działać na względnie wyższych obrotach oraz pod większym obciążeniem. Dodatkowe obciążenie powoduje wytwarzanie więcej ciepła. Przyczepa powoduje również zwiększenie oporu powietrza, przez co rośnie wymaganie odnośnie potrzebnej siły holowania.
UWAGA - Miejsce dla zamontowania przyczepy Otwory montażowe dla zaczepów holowniczych znajdują się po obu stronach podwozia za tylnymi oponami.
- Zaczepy
- Łańcuchy zabezpieczające
- Hamulce przyczepy
- Jazda z przyczepą
- Konserwacja podczas holowania przyczepy
- Podjęcie decyzji o holowaniu przyczepy
Używanie wysokiej jakości glikolu etylenowego jako płynu chłodzącego
Pojazd jest dostarczany wraz z wysokiej jakości płynem chłodzącym w postaci glikolu etylenowego znajdującym się w układzie chłodzący ...