Suzuki Swift: Używanie skrzyni biegów
Podczas ruchu
wskazanego taką strzałką, przyciskaj przycisk selektora.
Dźwignia selektora może być
|
ZALECENIE Wybierając bieg, zwróć uwagę, aby nie przekręcić silnika. Jeśli pozwolisz, aby prędkość obrotowa silnika znalazła się w zaznaczonej czerwono strefie wskazań obrotomierza, może nastąpić poważne uszkodzenie silnika. |
Automatyczna skrżynia biegów
Dźwignia selektora skrzyni biegów ma mechanizm blokujący, zabezpieczający przed niezamierzonym włączeniem lub przełączeniem z "P" (postój) na "R" (wsteczny), z "D" (jazda) na "2" i z "2" na "L". Aby zwolnić blokadę, należy wcisnąć przycisk blokujący, umieszczony na dźwigni selektora, od strony kierowcy, przed przełączeniem biegu.
OSTRZEŻENIE Aby uniknąć nieoczekiwanego ruszenia pojazdu, zawsze wciśnij hamulec przed przełączeniem z "P" (postój) lub "N" (luz), na któryś z biegów do przodu lub do tyłu. |
Do normalnej jazdy umieść dźwignię selektora w położenie "D" (jazda). Innych położeń selektora należy używać następująco:
P(postój)
Położenie to służy do zablokowania skrzyni biegów, kiedy pojazd jest zaparkowany lub podczas rozruchu silnika. Położenie "P" należy wybierać tylko wtedy, gdy samochód jest całkowicie zatrzymany.
R (wsteczny)
Położenie to służy do cofania pojazdu. Upewnij się, że samochód jest całkowicie zatrzymany, zanim włączysz "R".
N (luz)
Położenia tego należy używać przy rozruchu po zgaśnięciu silnika podczas ruchu pojazdu.
Przy pomocy położenia "N" i wciśnięcia hamulca, można także unieruchomić pojazd podczas pracy silnika na luzie.
D (jazda)
Położenia tego używa się do normalnej jazdy do przodu. Gdy selektor znajduje się w położeniu "D", można uzyskać samoczynne przełączenie biegu na niższy (tzw. "kick-down") przez naciśnięcie pedału przyspieszenia.
Im wyższa jest prędkość pojazdu, tym bardziej trzeba wcisnąć pedał przyspieszenia, aby nastąpiło przełączenie. Przy prędkościach przekraczających 50 km na godzinę konieczne jest wciśnięcie pedału "do podłogi".
W ten sposób uzyskuje się większe przyspieszenie podczas wyprzedzania.
2 ("dwójka")
Położenie to zapewnia większą moc podczas jazdy pod górę, oraz hamowanie silnikiem podczas zjazdu. Nie należy przełączać na "2" przy prędkościach powyżej 105 km/h w modelu GTi, 97 km/h w innych modelach 1,01 i 1,31 (GA, GL, GLX, GS) oraz 116 km/h w przypadku 1,61.
L ("jedynka")
W tym położeniu osiąga się maksymalną siłę pociągową podczas podjazdów, przejeżdżania przez głęboki śnieg lub błoto, służy ono też dla zapewnienia maksymalnego hamowania silnikiem podczas zjazdu ze stromych wzniesień. Nie należy przełączać na "1" przy prędkościach większych niż 50 km/h w modelach 1,01, 55 km/h w 1,31 i 61 km/h - 1,61.
ZALECENIE
Pamiętaj o następujących środkach ostrożności,
zabezpieczających przed uszkodzeniem
automatycznej skrzyni biegów:
|
Mechaniczna skrzynia biegów Ruszanie
Aby ruszyć, należy wcisnąć pedał sprzęgła i włączyć I bieg. Zwolniwszy hamulec postojowy, stopniowo zwolnić sprzęgło. Gdy da się słyszeć zmiana dźwięku pracy silnika, powoli przycisnąć gaz, jednocześnie nadal stopniowo zwalniając sprzęgło.
Zmiana biegów
Wszystkie biegi do przodu są zsynchronizowane, co umożliwia łatwą, cichą zmianę.
Przed zmianą biegu, najpierw zawsze należy całkowicie wcisnąć pedał sprzęgła. Dla najlepszej gospodarki paliwem i własności jezdnych należy zmieniać biegi tak, jak pokazano w tabeli:
* 1,01
** 1,31/1,61
OSTRZEŻENIE
|
ZALECENIE
|