Mazda 2: Jak działają poduszki powietrzne SRS
Twoja Mazda została wyposażona w wymienione poniżej poduszki powietrzne SRS.
Poduszki powietrzne SRS zostały zaprojektowane tak, aby wraz z pasami bezpieczeństwa zmniejszać ryzyko obrażeń osób wewnątrz samochodu w czasie wypadku.
Poduszki powietrzne SRS stanowią zabezpieczenie dodatkowe w stosunku do pasów bezpieczeństwa. Zawsze poprawnie zapinaj pasy bezpieczeństwa.
Napinacze pasów bezpieczeństwa
Napinacze pasów działają w różny sposób w zależności od typu poduszek, w jakie wyposażony jest samochód. Więcej szczegółowych informacji na temat działania napinaczy pasów bezpieczeństwa, patrz rozdział "Okoliczności zadziałania poduszek powietrznych SRS"
Przód
Napinacze pasów bezpieczeństwa przednich siedzeń zostały zaprojektowane, aby zadziałać w przypadku zderzenia czołowego lub czołowo-bocznego o wystarczająco dużej sile.
Dodatkowo, w trakcie zderzenia bocznego napinacz działa od strony, z której ma miejsce zderzenie.
Tylne zewnętrzne siedzenia
Napinacze pasów bezpieczeństwa siedzeń tylnych zewnętrznych zostały zaprojektowane, aby zadziałać w przypadku zderzenia czołowego lub czołowo-bocznego o wystarczająco dużej sile.
Poduszka powietrzna kierowcy
Poduszka powietrzna kierowcy jest zamontowana wewnątrz koła kierownicy.
Kiedy czujnik zderzenia przedniego wykryje uderzenie o odpowiednio dużej sile, poduszka powietrzna kierowcy błyskawicznie się napełni pomagając zredukować obrażenia głowy i klatki piersiowej kierowcy, jakie mógłby odnieść uderzając o koło kierownicy.
Więcej informacji szczegółowych, patrz rozdział "Okoliczności zadziałania poduszek powietrznych SRS" (strona 2-59).
(Z wyłącznikiem przedniej poduszki powietrznej pasażera) Dwustopniowa poduszka powietrzna kierowcy ma dwa stopnie energii napełniania się, w zależności od pozycji siedzenia kierowcy. Czujnik pozycji przesunięcia siedzenia kierowcy umiejscowiony jest pod siedzeniem kierowcy. Czujnik ten określa, czy siedzenie kierowcy jest przesunięte do przodu lub do tyłu w stosunku do pozycji odniesienia i przesyła informację o pozycji siedzenia do modułu diagnostycznego (modułu SAS). Moduł SAS zaprojektowano do sterowania napełnianiem poduszki kierowcy w zależności od tego, jak blisko kierownicy znajduje się siedzenie kierowcy.
Podczas uderzenia o umiarkowanej sile poduszka kierowcy napełnia się z mniejszą energią, natomiast w przypadku uderzenia o dużo większej sile oraz wówczas, kiedy siedzenie kierowcy znajduje się za pozycją odniesienia, poduszka napełnia się z większą energią.
Poduszka powietrzna przedniego pasażera
Poduszka powietrzna przedniego pasażera jest zamontowana w desce rozdzielczej.
Mechanizm napełniania poduszki powietrznej pasażera jest taki sam, jak w przypadku poduszki powietrznej kierowcy, opisanej na poprzedniej stronie.
Więcej informacji szczegółowych, patrz rozdział "Okoliczności zadziałania poduszek powietrznych SRS"
Boczne poduszki powietrzne
Boczne poduszki powietrzne są zamontowane w bocznej części siedzeń przednich.
Kiedy czujnik zderzenia wykryje boczne uderzenie o odpowiednio dużej sile, boczna poduszka powietrzna błyskawicznie się napełni od strony, w którą nastąpiło uderzenie.
Boczna poduszka powietrzna szybko się napełnia, w celu ograniczenia obrażeń klatki piersiowej kierowcy i pasażera przedniego spowodowanych przez bezpośrednie uderzenie wewnętrznych elementów, takich jak drzwi czy okno.
Więcej informacji szczegółowych, patrz rozdział "Okoliczności zadziałania poduszek powietrznych SRS"
Kurtyny boczne
Kurtyny powietrzne są zamontowane pomiędzy słupkami przedniej i tylnej szyby wzdłuż krawędzi dachu po obu stronach pojazdu.
Kiedy czujnik zderzenia wykryje boczne uderzenie o odpowiednio dużej sile, boczna kurtyna powietrzna błyskawicznie się napełni, pomagając zredukować obrażenia, które mogli by odnieść głównie tylni zewnętrzni pasażerowie, uderzając w wewnętrzne elementy samochodu, takich jak drzwi czy okno.
Więcej informacji szczegółowych, patrz rozdział "Okoliczności zadziałania poduszek powietrznych SRS"
Lampka ostrzegawcza/Sygnał ostrzegawczy
O nieprawidłowym funkcjonowaniu systemu lub jego stanie informuje specjalne ostrzeżenie.
Patrz rozdział "Lampki ostrzegawcze/sygnalizacyjne" na stronie 4-40.
Patrz "Kiedy słychać sygnały ostrzegawcze" na stronie 7-47.