Mazda 2: Holowanie
Holowanie przyczepy kempingowej i przyczepy bagażowej (Europa/Rosja/ Turcja/Izrael/Republika Południowej Afryki).
Twoja Mazda została zaprojektowana i wyprodukowana głównie z myślą o przewożeniu pasażerów i bagażu.
Jeśli holujesz przyczepę, stosuj się do poniższej instrukcji, ponieważ bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów zależy od właściwego wyposażenia i bezpiecznych zachowań podczas jazdy. Holowanie przyczepy wpływa na prowadzenie pojazdu, skuteczność hamowania, trwałość, osiągi i ekonomikę eksploatacji.
Nigdy nie przeciążaj pojazdu ani przyczepy. Skonsultuj się z Autoryzowaną Stacją Obsługi Mazdy, jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji.
PRZESTROGA
Nie holuj przyczepy podczas pierwszego 1000 km eksploatacji Twojej Mazdy, ponieważ możesz uszkodzić silnik, skrzynię biegów, mechanizm różnicowy, łożyska kół oraz inne elementy zespołu napędowego.
Uszkodzenia wynikłe w związku z holowaniem przyczepy/przyczepy kempingowej nie są objęte gwarancją na samochód w przypadku następujących modeli i krajów:
- Wszystkie modele w Turcji
- Modele z nadwoziem typu Sedan w RPA
Ograniczenia masy
Całkowita masa przyczepy, całkowita masa zestawu oraz nacisk na hak holowniczy pojazdu muszą mieścić się w wartościach podanych w Tabeli Masy Holowanej Przyczepy.
CAŁKOWITA MASA PRZYCZEPY:
Suma masy przyczepy i jej ładunku.
MASA ZESTAWU:
Suma całkowitej masy przyczepy i masy holującego pojazdu łącznie z hakiem holowniczym, pasażerami pojazdu oraz ładunkiem pojazdu.
NACISK NA HAK HOLOWNICZY:
Wartość siły działającej na hak pojazdu. Wartość zmienna, zależna od rozłożenia mas podczas ładowania przyczepy.
Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza, na której eksploatujemy samochód, moc silnika obniża się. Z tego powodu zalecane jest zmniejszenie o 10% na każde 1000 mnpm całkowitej masy przyczepy oraz masy zestawu.
Tabela maksymalnej masy holowanej przyczepy
Europa/Stopień nachylenia do 12%
×: Dostępny
-: Niedostępny
NACISK NA HAK HOLOWNICZY: 50 kg
*1 Skróty literowe na końcu typów silników mają następujące znaczenia: LP: Low-Power (Niska moc) MP: Medium-Power (Średnia moc) HP: High-Power (Wysoka moc)
Niemcy i Austria/Stopień nachylenia do 8%
×: Dostępny
-: Niedostępny
NACISK NA HAK HOLOWNICZY: 50 kg
*1 Skróty literowe na końcu typów silników mają następujące znaczenia: LP: Low-Power (Niska moc) MP: Medium-Power (Średnia moc) HP: High-Power (Wysoka moc)
Rosja/Stopień nachylenia do 12%
Izrael/Stopień nachylenia do 12%
Południowa Afryka/Stopień nachylenia do 12%
OSTRZEŻENIE
Masa przyczepy powinna zawsze mieścić się w granicach określonych w Tabeli Masy Holowanej Przyczepy: Holowanie mas większych od wartości określonych w tabeli zagraża bezpieczeństwu, gdyż może utrudnić panowanie nad samochodem i ograniczyć jego osiągi. Skutkiem tego mogą być urazy i/lub uszkodzenia pojazdu.
Wartość siły nacisku na hak holowniczy powinna zawsze mieścić się w granicach określonych w Tabeli Masy Holowanej Przyczepy: Obciążenie przyczepy większą masą z tyłu niż z przodu zagraża bezpieczeństwu.
Może to doprowadzić do utraty panowania nad samochodem i wypadku.
UWAGA
-
Całkowita masa przyczepy oraz siła nacisku na hak holowniczy mogą być określone poprzez zważenie przyczepy na wadze pomostowej na stacji ważenia przy autostradach lub w firmie spedycyjnej.
-
Właściwa masa całkowita przyczepy oraz wartość siły nacisku na hak holowniczy pojazdu może zapobiec niebezpieczeństwu przechylenia się przyczepy na skutek bocznych wiatrów, nierównej nawierzchni lub z innych powodów.
Hak holowniczy
Przy holowaniu przyczepy stosuj odpowiedni hak holowniczy. Zalecamy stosowanie oryginalnego haka Mazdy. Używaj oryginalnych otworów pod śruby, wykonanych przez producenta do mocowania haka holowniczego. Skontaktuj się z Autoryzowaną Stacją Obsługi Mazdy, aby uzyskać więcej informacji.
Miejsce montażu haka holowniczego
Opony
Holując przyczepę upewnij się, czy wartość ciśnienia powietrza w oponach, mierzonego w temperaturze otoczenia, jest zgodna z zaleceniami na naklejce umieszczonej na drzwiach kierowcy. Rozmiar opon przyczepy, wartość obciążenia oraz ciśnienia powietrza w oponach powinny być zgodne z danymi określonymi przez producenta opon.
OSTRZEŻENIE
Nigdy nie używaj dojazdowego koła zapasowego podczas holowania: Stosowanie dojazdowego koła zapasowego w Twoim samochodzie podczas holowania przyczepy zagraża bezpieczeństwu, gdyż może spowodować uszkodzenie opony, utratę panowania nad samochodem i obrażenia ciała u podróżnych.
Łańcuchy zabezpieczające
Łańcuchy zabezpieczające należy stosować jako środek ostrożności, gdyby przyczepa przypadkowo odpięła się lub została odpięta. Łańcuchy powinny krzyżować się pod dyszlem przyczepy i być zamocowane do haka holowniczego. Pozostaw wystarczający luz łańcuchów, by umożliwić pełne skręty samochodu z przyczepą. Zapoznaj się z informacjami opublikowanymi przez producenta Twojej przyczepy lub haka holowniczego, by uzyskać więcej szczegółów.
OSTRZEŻENIE
Upewnij się przed rozpoczęciem jazdy, czy każdy łańcuch zabezpieczający jest dokładnie zamocowany do przyczepy i do haka: Holowanie przyczepy bez łańcuchów zabezpieczających starannie zamocowanych do przyczepy i do haka zagraża bezpieczeństwu. W razie uszkodzenia haka holowniczego lub zaczepu przyczepy, przyczepa może zjechać na sąsiedni pas jezdni i spowodować wypadek.
Oświetlenie przyczepy
PRZESTROGA
Nie podłączaj oświetlenia przyczepy bezpośrednio do lamp Twojej Mazdy. W ten sposób możesz uszkodzić instalację elektryczną oraz elementy oświetlenia Twojego samochodu.
Aby prawidłowo podłączyć oświetlenie przyczepy, skonsultuj się z Autoryzowaną Stacją Obsługi Mazdy.
Hamulce przyczepy
Sprawdź dopuszczalną masę holowanej przyczepy Tabeli maksymalnej masy holowanej przyczepy (strona 3-61), a jeśli masa holowanej przyczepy przekracza wartości podane w kolumnie CAŁKOWITA MASA PRZYCZEPY (Przyczepa bez hamulca), konieczne jest zastosowanie przyczepy z hamulcem.
Jeśli Twoja przyczepa jest wyposażona w hamulec, upewnij się, czy spełnia on obowiązujące normy i przepisy.
OSTRZEŻENIE
Nie podłączaj hydraulicznego układu hamulcowego przyczepy do układu hamulcowego Twojego samochodu: Podłączenie hydraulicznego układu hamulcowego przyczepy bezpośrednio do układu hamulcowego samochodu powoduje nieprawidłowe hamowanie i zagraża bezpieczeństwu.
Zalecenia dotyczące holowania przyczepy
Poznaj swoją Mazdę
- Sprawdź, czy Twoja Mazda zachowuje się prawidłowo po dołączeniu załadowanej lub pustej przyczepy. Nie rozpoczynaj podróży, jeśli przyczepa znajduje się w nieprawidłowej pozycji, przód jest znacznie uniesiony w górę lub pochylony w dół. Sprawdź, czy nacisk na hak holowniczy jest prawidłowy, części zawieszenia nie są zużyte oraz czy przyczepa nie jest przeciążona. W razie nieprawidłowości skonsultuj się ze specjalistycznym serwisem, zalecamy Autoryzowane Stacje Obsługi Mazdy.
- Upewnij się, czy ładunek przyczepy jest zabezpieczony przed przemieszczaniem się.
- Upewnij się, czy lusterka wsteczne spełniają obowiązujące przepisy. Sprawdź je.
- Przed rozpoczęciem jazdy sprawdź działanie wszystkich świateł samochodu i przyczepy oraz połączenia między samochodem i przyczepą. Zatrzymaj się i ponownie sprawdź wszystkie światła i połączenia po przejechaniu krótkiego dystansu.
Jazda
- Twoja Mazda, holując przyczepę, będzie się prowadzić inaczej. Poćwicz skręcanie, cofanie, hamowanie na wolnej przestrzeni z dala od ruchu ulicznego.
- Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do dodatkowej masy i długości zespołu pojazdów.
- Nie przekraczaj 100 km/h holując przyczepę. Jeśli maksymalna, dopuszczalna lokalnymi przepisami prędkość jazdy z przyczepą wynosi poniżej 100 km/h, nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości.
PRZESTROGA
Przekraczanie 100 km/h samochodem holującym przyczepę może doprowadzić do jego uszkodzenia.
- Podczas jazdy pod górę stosuj niższy bieg, aby zmniejszyć możliwość przeciążenia i/lub przegrzania silnika.
- Podczas zjeżdżania w dół, używaj niższego biegu i hamuj silnikiem. Cały czas zwracaj uwagę na prędkość i używaj hamulców tylko w razie konieczności. Używanie hamulców przez dłuższy czas może spowodować ich przegrzanie i obniżenie sprawności układu hamulcowego.
Parkowanie
Unikaj parkowania z przyczepą na pochyłej drodze. Jeśli jest to konieczne, postępuj zgodnie z podanymi instrukcjami.
Parkowanie na pochyłej drodze
1. Włącz hamulec postojowy oraz naciśnij pedał hamulca.
2. Poproś kogoś, aby zablokował klinami koła samochodu i przyczepy, gdy naciskasz na pedał hamulca.
3. Gdy koła zostaną zablokowane, powoli opuść dźwignię hamulca postojowego i zdejmij nogę z pedału hamulca tak, by kliny blokujące pod kołami przejęły obciążenie.
4. Włącz hamulec postojowy.
5. Jeśli samochód jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, ustaw dźwignię zmiany biegów w pozycji P. Jeśli jest wyposażony w manualną skrzynię, włącz pierwszy lub wsteczny bieg.
Ruszanie na pochyłej nawierzchni
1. Uruchom silnik (strona 4-6).
2. Wyłącz hamulec postojowy i powoli odjedź od klinów blokujących koła.
3. Zatrzymaj się na najbliższej płaskiej drodze, włącz hamulec postojowy i zabierz kliny blokujące z jezdni.