Kia Rio: Zmiana koła w sytuacji awaryjnej
- Ustawić pojazd na równym podłożu i mocno zaciągnąć hamulec postojowy.
- Zmienić położenie dźwigni zmiany biegów w położenie R (Wstecznego biegu) w przypadku mechanicznej skrzyni biegów lub w położenie P (Postój), jeśli skrzynia biegów jest automatyczna.
- Włączyć światła awaryjne.
- Wyjąć z pojazdu klucz nasadowy do nakrętek koła, podnośnik, dźwignię podnośnika i koło zapasowe.
- Zablokować zarówno z przodu jak i z tyłu koło znajdujące się po przeciwległej stronie zmienianego koła samochodu.
OSTRZEŻENIE - Zmiana
koła w sytuacji awaryjnej
|
- Poluzować nakrętki koła, każdą o jeden obrót w lewo, ale nie zdejmować żadnej z nakrętek dopóki koło nie znajdzie się nad ziemią.
- Podnośnik należy umieścić w przednim lub tylnym punkcie podparcia znajdującym się najbliżej koła, które ma zostać zmienione. Podnośnik należy umieścić w oznaczonych miejscach znajdujących się pod ramą. Punkty podparcia podnośnika stanowią płyty przyspawane do ramy z dwoma występami i kropką powyżej wskazującą, gdzie należy podstawić podnośnik.
OSTRZEŻENIE - Lokalizacja podnośnika Aby zmniejszyć ryzyko obrażeń, należy pamiętać, by korzystać jedynie z podnośnika dostarczonego wraz z pojazdem oraz korzystać z niego po umieszczeniu we właściwym miejscu. Nigdy nie należy wykorzystywać jakiejkolwiek innej części pojazdu jako punktu podparcia podnośnika. |
- Włożyć dźwignię podnośnika w podnośnik i obrócić go w prawo podnosząc pojazd do momentu, aż koło nieznacznie podniesie się z ziemi. Wartość ta wynosi ok. 30 mm (1,2 cala). Przed zdjęciem nakrętek koła, należy upewnić się, że pojazd jest stabilny oraz nie może się poruszyć lub ześlizgnąć.
- Ręcznie poluzować nakrętki koła i zdjąć je. Zsunąć koło ze śrub dwustronnych i położyć je płasko, aby nie mogło się odtoczyć. Aby umieścić koło na piaście, należy podnieść koło zapasowe, zrównać otwory ze śrubami dwustronnymi i nasunąć na nie koło. Jeśli jest to trudne, należy nieznacznie przechylić koło i wyrównać górny otwór w kole z górną śrubą dwustronną. Następnie obracać koło w prawo i w lewo, aż będzie można je nasunąć na pozostałe śruby.
OSTRZEŻENIE
Koła oraz kołpaki kół mogą
mieć ostre krawędzie. Należy
obchodzić się z nimi ostrożnie,
by uniknąć ewentualnych
poważnych obrażeń. Przed
umieszczeniem koła na miejscu
należy upewnić się, że na
piaście lub kole nie znajduje się
nic, co mogłoby przeszkadzać
w dokładnym dopasowaniu koła
do piasty (np. błoto, smoła, żwir,
itp.). Jeśli coś takiego istnieje, należy to usunąć. Jeśli powierzchnia mocująca pomiędzy kołem i piastą nie przylega dokładnie, nakrętki koła mogłyby się poluzować i doprowadzić do zgubienia koła. Zgubienie koła może prowadzić do utraty panowania nad pojazdem. Może to spowodować poważne obrażenia lub śmierć. |
- Aby ponownie zainstalować koło, należy przytrzymać je na śrubach dwustronnych, na śruby nałożyć nakrętki i ręcznie dokręcić. Nakrętki powinny być nakręcone końcami o zwężającej się średnicy skierowanymi do wewnątrz. Obrócić koło by upewnić się, że zostało w pełni osadzone na miejscu, a następnie ponownie ręcznie mocno dokręcić nakrętki.
- Opuścić pojazd na ziemię obracając klucz nasadowy do nakrętek koła w lewo.
Następnie umieścić klucz w takim położeniu, jak pokazano na ilustracji i dokręcić nakrętki. Upewnić się, że nasadka w całości obejmuje nakrętkę. Nie należy stawać na uchwycie klucza, ani przedłużać go za pomocą rury. Dokręcić każdą nakrętkę na kole, aż wszystkie będą ciasno dokręcone. Następnie ponownie sprawdzić, czy każda z nakrętek została mocno dokręcona.
Po zmianie koła, jak tylko będzie to możliwe, należy zwrócić się do autoryzowanego sprzedawcy Kia Motors by dokręcił nakrętki koła do właściwego momentu obrotowego.
Moment dokręcający nakrętki koła: Obręcze stalowe i ze stopów aluminium: 9~11 kg.m (65~79 funto-stóp)
Jeśli dostępne jest urządzenie pomiarowe, należy zdjąć kapturek ochronny wentyla i sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach. Jeśli ciśnienie okaże się niższe niż zalecane, należy powoli dojechać do najbliższego warsztatu i uzupełnić powietrze w kołach. Jeśli ciśnienie okaże się zbyt wysokie, należy spuścić nieco powietrza, aż ciśnienie będzie prawidłowe. Zawsze po sprawdzeniu lub wyregulowaniu ciśnienia należy nałożyć kapturek ochronny wentyla na miejsce. Jeśli kapturek ochronny nie zostanie umieszczony na miejscu, opona może tracić ciśnienie. Jeśli kapturek ochronny wentyla zostanie zgubiony, należy go kupić i założyć jak tylko będzie to możliwe.
Po zmianie kół, zawsze należy zabezpieczyć uszkodzone koło na właściwym mu miejscu i umieścić podnośnik wraz z narzędziami na swoim miejscu w pojeździe.
OSTROŻNIE
Pojazd posiada metryczne
gwinty na śrubach i nakrętkach
kół. Podczas zdejmowania koła
należy upewnić się, że po
zdjęciu koła zamontowane
zostaną te same nakrętki - lub,
jeśli zachodzi potrzeba ich
wymiany, że wykorzystane
zostaną nakrętki z takim samym
gwintem metrycznym i taką
samą konfiguracją skośnych
nacięć. Zamontowanie nakrętek
o niemetrycznym gwincie na
śrubach posiadających gwint
metryczny lub na odwrót nie
zabezpieczy poprawnie koła na
piaście i zniszczy śrubę do tego
stopnia, że będzie musiała być
wymieniona. Należy zauważyć, że większość nakrętek kół nie posiada gwintu metrycznego. Należy pamiętać by bardzo uważnie sprawdzać rodzaj gwintu zanim zamienniki nakrętek lub kół zostaną zainstalowane. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z autoryzowanym sprzedawcą Kia Motors. |
OSTRZEŻENIE - Śruby dwustronne kół Jeśli śruby zostaną uszkodzone, mogą utracić możliwość utrzymywania koła na miejscu. Może to prowadzić do zgubienia koła, a tym samym do kolizji oraz poważnych obrażeń. |
Aby zapobiec grzechotaniu podnośnika, dźwigni podnośnika, klucza nasadowego do nakrętek koła i koła zapasowego kiedy pojazd porusza się, należy je poprawnie umieścić w samochodzie.
OSTRZEŻENIE - Nieodpowiednie ciśnienie w kole zapasowym Po założeniu koła zapasowego, należy jak najszybciej sprawdzić ciśnienie w ogumieniu. Jeśli zachodzi potrzeba, wyregulować je do określonej wartości. Patrz "Ogumienie i koła" w dziale 9. |
Ważne - wykorzystywanie kompaktowego dojazdowego koła zapasowego (jeżeli jest w wyposażeniu)
Pojazd jest wyposażony w kompaktowe dojazdowe koło zapasowe. Takie koło zapasowe zajmuje mniej miejsca niż koło o standardowym rozmiarze. Koło to jest mniejsze niż koło standardowe i jest przeznaczone jedynie do tymczasowego użytku.
OSTROŻNIE
|
OSTRZEŻENIE Dojazdowe koło zapasowe służy jedynie do celów awaryjnych. Nie należy jeździć samochodem z tym kołem z prędkościami przekraczającymi 80 km/godz. Aby uniknąć awarii koła dojazdowego prowadzącej do możliwych obrażeń ciała lub śmierci, opona oryginalna powinna być naprawiona i zainstalowana z powrotem możliwie jak najszybciej. |
Kompaktowe dojazdowe koło zapasowe powinno być napompowane do uzyskania ciśnienia powietrza o wartości 420 kPa (60 psi).
UWAGA Po założeniu koła zapasowego należy sprawdzić w nim ciśnienie.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, ciśnienie należy wyregulować do określonej wartości.
Kiedy używane jest kompaktowe dojazdowe koło zapasowe, należy przestrzegać następujących środków ostrożności:
- Po żadnym pozorem nie wolno przekraczać prędkości 80 km/h (50 m/h). Większa prędkość może spowodować uszkodzenie opony.
- Aby uniknąć wszelkich zagrożeń, należy pamiętać by jechać z taką prędkością, na jaką pozwalają warunki na drodze. Wszelkie zagrożenia drogowe, takie jak wyboje czy okruchy skalne, mogą poważnie uszkodzić kompaktowe dojazdowe koło zapasowe.
- Jakakolwiek ciągła jazda z tym kołem może prowadzić do uszkodzenia opony, utraty panowania nad pojazdem oraz możliwych obrażeń.
- Nie należy przekraczać maksymalnej wartości znamionowej obciążenia lub nośności pokazanych na bocznej ściance kompaktowego koła zapasowego.
- Należy unikać przejeżdżania po przeszkodach. Średnica kompaktowego koła zapasowego jest mniejsza niż średnica koła standardowego i tym samym zmniejsza prześwit pod pojazdem o ok. 25 mm (1 cal), co może prowadzić do uszkodzenia pojazdu.
- Kiedy zainstalowane jest kompaktowe koło zapasowe, nie należy pojazdu przeprowadzać przez automatyczną myjnię samochodową.
- Na kompaktowe koło zapasowe
nie należy nakładać łańcuchów
śniegowych. Ze względu na jego
mniejszą średnicę łańcuch nie
będzie poprawnie go opasywał.
Mogłoby to uszkodzić pojazd i spowodować utratę łańcucha.
- Kompaktowe dojazdowe koło zapasowe nie powinno być instalowane na przedniej osi, jeśli pojazd musi być prowadzony w śniegu lub na lodzie.
- Kompaktowego dojazdowego koła zapasowego nie należy wykorzystywać w jakimkolwiek innym pojeździe, ponieważ zostało ono specjalnie opracowane dla Twojego pojazdu.
- Żywotność bieżnika kompaktowego dojazdowego koła zapasowego jest krótsza niż bieżnika koła standardowego. Kompaktowe dojazdowe koło zapasowe należy sprawdzać regularnie, a zużyte koła zapasowe powinny być wymieniane na koła o takim samym rozmiarze i konstrukcji, montowane na takich samych obręczach.
- Opona dojazdowego koło zapasowego nie powinna być wykorzystywana w jakimkolwiek innym kole, ani opony standardowe, opony zimowe, kołpaki lub obręcze nie powinny być wykorzystywana wraz z tymczasowym dojazdowym kołem zapasowym. Jeśli podejmowana jest próba podobnego wykorzystania powyższych elementów, może to prowadzić do ich uszkodzenia lub do uszkodzenia elementów pojazdu.
- Jednocześnie nie należy używać więcej niż jednego tymczasowego dojazdowego koła zapasowego.
- Kiedy zainstalowane jest tymczasowe dojazdowe koło zapasowe, nie należy holować przyczepy.