Fiat Punto: Wykaz dostępnych poleceñ głosowych
Poniżej podano "główne" polecenia głosowe dostępne w ramach Blue&Me.
Polecenia głosowe zawsze dostępne
- Pomoc
- Anuluj
- Powtórz
Polecenia głosowe systemu głośnomówiącego
- Połącz z numerem
- Połącz [nazwa]
- Telefon
- Ostatnie odebrane połączenie
- Ostatnie nawiązane połączenie
- Ostatnie połączenie
Polecenia głosowe czytnika wiadomości SMS
- Odczytaj
- Odczytaj ostatnią
- Czytnik wiadomości
Polecenia głosowe Media Playera
- Media Player
- Odtwarzaj
- Stop
- Następny
- Poprzedni
- Włącz odtwarzanie losowe
- Wyłącz odtwarzanie losowe
- Włącz powtarzanie utworu
- Wyłącz powtarzanie utworu
- Włącz odtwarzanie automatyczne
- Wyłącz odtwarzanie automatyczne
- Informacje nt. utworu
Polecenia głosowe funkcji ustawień
- Ustawienia
- Ustawienia plików multimedialnych
- Wyjdź
UWAGA
172) Używanie niektórych funkcji systemu podczas jazdy może rozpraszać uwagę, narażając na ryzyko kolizji lub innych poważnych konsekwencji; dlatego powinno się z nich korzystać tylko wtedy, gdy warunki drogowe na to pozwalają i - w razie konieczności - tylko po zatrzymaniu samochodu.
173) UWAGA: Zapoznawanie się z systemem podczas jazdy może rozpraszać uwagę i powoduje ryzyko spowodowania kolizji lub innych poważnych konsekwencji.
Podczas jazdy nie należy zmieniać ustawień systemu ani wprowadzać danych w sposób niewerbalny (to jest za pomocą sterowania ręcznego). Przed wykonaniem tego typu czynności należy zatrzymać samochód bezpiecznie i zgodnie z przepisami kodeksu drogowego. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać tych ostrzeżeń, ponieważ ustawianie lub zmiana niektórych funkcji może spowodować rozproszenie uwagi kierowcy i zdjęcie rąk z kierownicy.
174) Polecenia sterowane głosowo: poszczególne funkcje systemu mogą być realizowane poprzez stosowanie tylko poleceń głosowych. Stosowanie poleceń głosowych podczas jazdy umożliwia obsługę systemu bez zdejmowania rąk z kierownicy.
175) Dłuższe patrzenie na wyświetlacz: podczas jazdy nie należy uruchamiać żadnych funkcji, które wymagają koncentrowania dłuższej uwagi na wyświetlaczu. Przed uruchomieniem jakiejkolwiek funkcji należy upewnić się, że zostanie ona wykonana bezpiecznie i zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
Nawet jedynie szybkie spojrzenie na wyświetlacz może spowodować niebezpieczeństwo, jeżeli uwaga kierowcy zostanie odwrócona od jazdy w skupieniu w momencie krytycznym.
176) Ustawianie głośności: nie należy zwiększać nadmiernie poziomu głośności.
Podczas jazdy należy utrzymywać głośność na takim poziomie, aby był słyszalny ruch na drodze i sygnały ostrzegawcze.
Prowadzenie samochodu, nie słysząc tego typu sygnałów, może przyczynić się do spowodowania wypadku.
177) Korzystanie z systemu rozpoznania głosowego: oprogramowanie rozpoznaje głos, bazując na procesie statystycznym, który jest podatny na błędy.
Odpowiedzialność użytkownika polega na monitorowaniu funkcji rozpoznawania głosowego, umożliwiając systemowi skorygowanie ewentualnych błędów.
178) Niebezpieczne rozproszenie uwagi: poszczególne funkcje mogą wymagać ustawień ręcznych (nie za pośrednictwem poleceń głosowych). Wykonanie tego typu ustawień lub wprowadzanie danych podczas jazdy może spowodować poważne rozproszenie uwagi i kolizję lub poważne konsekwencje. Przed wykonaniem takich operacji należy bezpiecznie i zgodnie z przepisami kodeksu drogowego zatrzymać samochód.
OSTRZEŻENIA I ZALECENIA
UWAGA
WYPOSAŻENIE WEWNĘTRZNE
- Nie należy podróżować z otwartą pokrywą schowka: w razie wypadku może ona zranić pasażera.
- Zapalniczka osiąga bardzo wysoką temperaturę. Należy posługiwać się nią ostrożnie i chronić przed dziećmi: niebezpieczeństwo pożaru lub oparzeń. Należy sprawdzać zawsze, czy zapalniczka wyłączyła się.
BAGAŻNIK DACHOWY/NA NARTY
- Po przejechaniu kilku kilometrów należy sprawdzić, czy śruby mocujące zaczepy są dobrze dokręcone.
- Nie należy nigdy przekraczać maksymalnych dopuszczalnych obciążeń (patrz rozdział "Dane techniczne").
- Bagaż należy rozkładać równomiernie, biorąc pod uwagę fakt, że podczas jazdy zwiększa się czułość samochodu na wiatr boczny.
PRZYSTOSOWANIE DO MONTAŻU RADIOODTWARZACZA
- W razie zamiaru zainstalowania radioodtwarzacza po nabyciu samochodu, najpierw należy zwrócić się do ASO marki Fiat, która będzie w stanie doradzić w tym zakresie, w celu zachowana trwałości akumulatora. Nadmierny pobór prądu uszkodzi akumulator i może spowodować utratę gwarancji na ten akumulator.
OCHRONA ŚRODOWISKA
- Podczas pracy katalizatora i filtra cząstek stałych (DPF) osiągane są wysokie temperatury: nie należy więc parkować samochodu na materiałach łatwopalnych (trawa, suche liście, igły sosen itd.): niebezpieczeństwo pożaru
ELEMENTY WEWNĘTRZNE
- Do czyszczenia wewnętrznych części samochodu nigdy nie należy stosować produktów łatwopalnych, takich jak eter lub benzyna rektyfikowana. Ładunki elektrostatyczne, które powstają podczas czyszczenia, mogą spowodować pożar.
- Nie należy przechowywać butli aerozolowych w samochodzie: niebezpieczeństwo wybuchu. Butle aerozolowe nie powinny być poddawane działaniu temperatury powyżej 50C. Wewnątrz samochodu nagrzanego przez słońce temperatura może znacznie przekroczyć tę wartość.
ZASILANIE
- Zmiany lub naprawy układu zasilania, wykonane niewłaściwie i bez uwzględnienia właściwości technicznych układu, mogą spowodować uszkodzenia w funkcjonowaniu z ryzykiem pożaru.
ZALECENIA DOTYCZĄCE ŁADUNKU (wersje Punto VAN)
- W razie gwałtownego hamowania lub przypadkowych kolizji nagłe
przemieszczenie się ładunku może spowodować sytuacje niebezpieczne
dla kierowcy i pasażera: przed rozpoczęciem jazdy należy więc zapewnić
solidne zabezpieczenie ładunku przy użyciu przegrody dzielącej.
Do zablokowania należy użyć taśm, lin lub pasów o grubości odpowiedniej do masy mocowanego ładunku.
UWAGA
BAGAŻNIK DACHOWY/NA NARTY
- Należy ściśle przestrzegać obowiązujących przepisów prawnych dotyczących maksymalnych wymiarów bagażu.
PRZYSTOSOWANIE DO MONTAŻU RADIOODTWARZACZA
- W celu podłączenia radioodtwarzacza we wskazanym miejscu należy zwrócić się do ASO marki Fiat, co pozwoli na uniknięcie wszelkiego typu usterek, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo samochodu.
KAROSERIA
- W celu utrzymania niezmiennych parametrów estetycznych lakieru do czyszczenia samochodu zaleca się nie używać produktów ściernych i/lub polerujących.
- Należy unikać mycia samochodu na myjniach automatycznych ze szczotkami. Lepiej jest myć samochód ręcznie przy użyciu środków czyszczących o pH neutralnym; po umyciu należy wysuszyć samochód przy użyciu zwilżonej szmatki ze skóry zamszowej. Do pielęgnacji samochodu nie zaleca się stosowania produktów ściernych i/lub polerujących. Odchody ptaków muszą być natychmiast starannie zmywane, ponieważ ich kwasowość jest szczególnie agresywna dla lakieru. Należy unikać (w miarę możliwości) parkowania samochodu pod drzewami; natychmiast usuwać z pojazdu substancje żywiczne natury roślinnej, ponieważ późniejsze ich usunięcie - po zaschnięciu na lakierze - może wymagać użycia środków ściernych i/lub polerujących, które wyraźne są odradzane z uwagi na ich właściwości mogące wpłynąć na zmianę charakterystycznej matowości lakieru. Do czyszczenia szyby przedniej i szyby tylnej nie należy stosować czystego płynu do spryskiwaczy; konieczne jest rozcieńczenie go w miarę możliwości w proporcji 50% z wodą. Użycie czystego płynu do spryskiwaczy należy ograniczyć wyłącznie do sytuacji ściśle uwarunkowanych od temperatury zewnętrznej.
ELEMENTY WEWNĘTRZNE
- Do czyszczenia szybki zestawu wskaźników i deski rozdzielczej nie należy stosować alkoholu, benzyny ani ich pochodnych.
UWAGA
KAROSERIA
- Detergenty zanieczyszczają wodę. W związku z tym samochód należy myć w miejscach wyposażonych w systemy do gromadzenia i oczyszczania płynów stosowanych do mycia.