Fiat Punto: Odłączanie kabli
Po uruchomieniu silnika kable należy odłączać w następujący sposób:
- odłączyć końcówkę ujemną (-) kabla rozruchowego od punktu masy silnika samochodu z rozładowanym akumulatorem;
- odłączyć ujemną końcówkę (-) kabla rozruchowego od ujemnego styku (-) akumulatora wspomagającego;
- odłączyć dodatnią końcówkę (+) kabla rozruchowego od dodatniego styku (+) akumulatora wspomagającego;
- odłączyć dodatnią końcówkę (+)
kabla rozruchowego od styku
dodatniego (+) rozładowanego
akumulatora.
Jeśli wskutek częstego uruchamiania samochodu trzeba korzystać z zewnętrznego akumulatora, należy zlecić wykonanie przeglądu akumulatora i układu ładowania samochodu w ASO marki Fiat.
OSTRZEŻENIE Ewentualne akcesoria (np. telefony komórkowe itp.) podłączone do gniazd zasilania w samochodzie powodują rozładowywanie akumulatora samochodu, nawet gdy są wyłączone.
W efekcie ich długotrwałego podłączenia, bez włączonego silnika, akumulator samochodu ulegnie rozładowaniu w stopniu powodującym ograniczenie jego trwałości i/lub uniemożliwienie uruchomienia silnika.
UWAGA
142) Tego typu procedurę uruchamiania powinien przeprowadzać specjalista, ponieważ wykonana nieprawidłowo może spowodować zwarcie elektryczne o dużej intensywności. Ponadto elektrolit w akumulatorze jest trujący i powoduje korozję, należy więc unikać kontaktu ze skórą i z oczami. Zalecamy nie zbliżać się do akumulatora z otwartym ogniem, zapalonym papierosem i nie powodować iskrzenia.
143) Należy zdjąć wszelkie przedmioty metalowe (np. pierścionki, zegarki, bransolety), które mogłyby spowodować nieumyślne zwarcie elektryczne, a w konsekwencji poważne obrażenia ciała.
43) Nie należy podłączać kabla do styku ujemnego (-) rozładowanego akumulatora.
Wywołana w ten sposób iskra elektryczna może doprowadzić do eksplozji akumulatora i spowodować poważne obrażenia ciała. Należy korzystać wyłącznie z konkretnego punktu masy, nie z dowolnego punktu na widocznych elementach metalowych.
44) Kategorycznie należy unikać używania ładowarki do akumulatorów w celu awaryjnego uruchomienia silnika: można wówczas spowodować uszkodzenie systemów elektronicznych oraz centralek zapłonu i zasilania silnika.